246

Біла Церква
Місто, де мав би бути музей Гетьманства України
Біла Церква з моменту свого заснування і до буремних подій початку ХХ ст. часто відігравала важливу роль в історії України. Місто, засноване Ярославом Мудрим у 1032 р. і назване його християнським іменем – Юр’їв, тривалий час було південним форпостом першої української держави. Замок у Білій Церкві проіснував до кінця XVIII ст… Важливу роль Біла Церква відігравала у період національно-визвольних війн та в козацьку добу. У той час з містом було пов’язане одне з перших антипольських повстань (1591 р.; цікаво, що лідером антипольського повстання був поляк!!! К.Косинський, який виступив проти українця І(Я).Острозького); моменти життя, звитяги і поразки більшості гетьманів України (саме тому у Білій Церкві було б логічним облаштувати музей Гетьманства України: важко назвати інше містечко нашої держави, з яким були б пов’язані долі стількох гетьманів; особливий слід залишили С.Наливайко, Б.Хмельницький, П.Дорошенко, І.Мазепа); Паліївщина; Коліївщина. І.Мазепа, як відомо, був одним з найбільших спонсорів церкви (тим, хто відвідує нині численні храми україноненависницької МП, зведені на його кошти, принаймні варто пам’ятати про це), однак в Білій Церкві так і не втілив у життя проект будівництва величного храму: в пам’ять про великого гетьмана залишилася лише невеличка Микільська церква.
«Нічтожним» містом назвав Білу Церкву М.Булґаков, який жодного разу у місті й не був. Його нелюбов до Білої Церкви пов’язана не лише з абсолютно українофобською позицією, а й з перебуванням тут С.Петлюри та В.Винниченка, які у 1918 р. саме тут проголосили відновлення незалежної УНР і створення Директорії. Шанувальники творчості цього спочатку прихильника білогвардійців, а потім рупора лєнінцев (такий собі екс-міністр Табачник початку ХХ ст.) закидають мене камінням, але Булґаков для мене – це яскравий зразок апологета «Руськово міра». Перш ніж кинути камінь, дайте відповідь на запитання: «Як Ви ставитеся до людей, що захищають нині «ідеали» ЛДНР?». Для мене вони вороги України і ніколи не стануть інакшими; так само і М.Булґаков. Але повернемося до Білої Церкви. Як то кажуть, де зараз той Булґаков, а Біла Церква – ось вона, поряд з Києвом (лише 84 км) – живе і розвивається. Можливо саме це місто стане центром Київської області у результаті адміністративно-територіальної реформи. Чому б і ні?
Зрозуміло, що головним символом міста і його родзинкою є дендропарк «Олександія» — найбільший за площею (297 га) архітектурно оформлений парк в Україні, сумарна довжина доріжок якого близько 20 км. Місто завдячує появою парку, як і перетворенням у важливий торговельний центр, сімейству Браницьких, у приватній власності яких тривалий час і перебувала БЦ. Олександра Браницька стараннями цілої когорти садівничих та архітекторів перетворює частину урочища Гайок на лівому березі Росі у вишукану заміську резиденцію, якою захоплювалися видатні постаті ХVIII-XIX ст… Час, звісно, наклав свій відбиток, проте зберіг дендропарк для нас. Прогулюючись стежками парку не можна не помітити Китайського містка, водоспаду «Руїни», колонади «Луна», Колони смутку, Ротонди, дубової алеї або саду «Мур», Турецького будиночка, джерела «Лев» (обов’язково посмакуйте мінеральну радонову воду з нього;)), Палієву гору, сосни Веймутова, скульптури О.Браницької…
У самому місті також багато цікавого: Замкова гора, костел Івана Хрестителя (нині — органний зал), Микільська церква, церква Марії Магдалени, Зимовий палац Браницьких, Торгові ряди (БРУМ – чудовий зразок стилю ампір; на кінець ХІХ ст. понад 53% мешканців становили євреї), будівля гімназії (університет), міський парк культури і відпочинку ім… Т.Шевченка з численними скульптурами, академічний музично-драматичний театр ім… Саксаганського, Краєзнавчий музей…
Хто ж полюбляє милуватися містом разом з птахами, тому на дах «Свічки» або в місцевий «Голлівуд») на Таращанському масиві.
Біла Церква вчить плювати на думку ворогів!

Мне нравится

Ваш комментарий

Продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь на использование файлов cookies.